Blog

Bezpieczne wybielanie zębów

Piękny uśmiech to marzenie wielu kobiet i mężczyzn. Niestety, tylko mała grupa osób może pochwalić się śnieżnobiałym kolorem zębów, naturalna kość często jest żółta lub szara. Na barwę zębów mają wpływ również przebyte choroby, palenie, stosowane leki, dieta oraz pielęgnacja jamy ustnej. Najczęstszym problemem są pojawiające się z wiekiem przebarwienia, które nie wyglądają atrakcyjnie. Na szczęście istnieją różne sposoby na wybielanie zębów. Warto im się przyjrzeć i przeanalizować ich wady i zalety.

Jak wzmocnić włosy po porodzie?

Większość mam jest przygotowana na problemy, które pojawiają się po ciąży, w okresie połogu. Wiedzą o huśtawce nastrojów, o kłopotach z laktacją i cerą. Nie spodziewają się jednak, że opowieści o wypadaniu włosów po porodzie i w okresie karmienia piersią okażą się prawdziwe. Kondycja włosów kobiety zależy przed wszystkim od gospodarki hormonalnej. I tak w okresie ciąży przyszłe mamy kwitną, a ich włosy są mocniejsze i bardziej gęste. Jest to zasługa estrogenów, które we współpracy z progesteronem zapewniają ciąży prawidłowy rozwój. Po urodzeniu dziecka poziom hormonów wraca do normy, a włosy zaczynają wypadać. Jest ich więcej niż zwykle, ponieważ wypadają te, których cykl wzrostu właśnie się zakończył oraz te, które powinny wypaść w okresie ciąży.

Zespół suchego oka

Wzrok jest najważniejszym ze zmysłów, ponieważ oczy dostarczają nam ponad 80% informacji z otoczenia. Z tego powodu powinniśmy o nie szczególnie dbać. Wilgotność rogówki zapewniana jest dzięki warstwie płynu łzowego. Niestety, praca przy komputerze oraz przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach sprzyjają pojawieniu się nieprzyjemnych objawów w postaci suchości i pieczenia oczu. Nieprawidłowe nawilżanie powierzchni oka przez łzy może być również spowodowane ich nieprawidłowym składem lub nadmiernym parowaniem. Następstwem jest wysychanie rogówki i spojówki, a to prosta droga do coraz częściej spotykanego zaburzenia nazywanego zespołem suchego oka. Najczęstszym objawem tej choroby jest pieczenie oczu i uczucie suchości, często pojawia się również zaczerwienienie, podrażnienie i uczucie tak zwanego piasku pod powiekami, co może nawet prowadzić do przewlekłego zapalenia spojówek i rogówki. Jest to bardzo niekomfortowe schorzenie. Objawy nasilają się zimą, kiedy działa centralne ogrzewanie, w klimatyzowanych i silnie wentylowanych pomieszczeniach, podczas pracy przy monitorach, ale również w miejskim smogu lub w dymie papierosowym. Sprzyjają temu choroby gruczołów łojowych Meiboma, ale też dojrzały wiek, nadciśnienie, cukrzyca, alergia, schorzenia tarczycy, spadek stężenia estrogenów w okresie menopauzy, przewlekłe stosowanie antybiotyków do oczu, leczenie jaskry oraz używanie soczewek kontaktowych.

Co to są probiotyki i jak działają na organizm?

Coraz częściej lekarze i farmaceuci zalecają nam stosowanie probiotyków. Co to za substancje i jakie mają znaczenie dla funkcjonowania naszego organizmu? Okazuje się, że są naprawdę bardzo ważne. Stale mamy kontakt z wirusami, bakteriami, a nawet grzybami. Na szczęście nasz układ odpornościowy zwalcza niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia drobnoustroje. Na jego funkcjonowanie w dużym stopniu wpływa stan mikroflory jelitowej. Nieprawidłowa dieta lub przyjmowanie antybiotyków zaburzają jej równowagę, a w naszych jelitach rozwijają się szkodliwe mikroorganizmy. Problemy pojawiają się również podczas przewlekłego stresu, picia alkoholu i palenia papierosów. Wówczas z pomocą przychodzą probiotyki.

Problemy z nadwagą

Nadwaga stała się jednym z największych problemów zdrowotnych XXI wieku. Tylko w naszym kraju ponad połowa dorosłych i co ósme dziecko cierpi na otyłość lub ma nadwagę. Zbyt duża masa ciała już sama w sobie stanowi chorobę, choć może też być objawem innych, często przewlekłych schorzeń. Główną przyczyną nadwagi jest jedzenie nadmiernej ilości pokarmów w nieprawidłowych porach dnia, czyli przyjmowanie większej ilości kalorii, niż zużywa nasz organizm. Sprzyjają temu nieaktywny tryb życia, wszechobecny stres, ale również czynniki genetyczne.

Uzupełnienie witaminy C w diecie

Jest niezbędna w diecie każdego człowieka, spełnia wiele istotnych funkcji w naszym organizmie, regeneruje i spowalnia efekty starzenia się – witamina C. To związek, który rewelacyjnie działa kosmetycznie, ale przede wszystkim ma ogromny wpływ na procesy życiowe każdego organizmu. Witamina C chroni nas przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które są jedną z przyczyn powstawania nowotworów, jest też istotnym elementem procesu powstawania tkanki łącznej, która spaja inne tkanki organizmu oraz transportuje składniki między nimi.

Jak dbać o higienę uszu?

Często zapominamy, że higiena uszu jest tak samo ważna, jak utrzymanie w czystości innych części ciała. Słuch jest jednym z ważniejszych zmysłów. To dzięki niemu odbierając bodźce z otoczenia, potrafimy utrzymać kontakt z innymi ludźmi. Zaburzenia odbierania dźwięków mogą mieć źródło w infekcjach, urazach i chorobach, ale może zdarzyć się nawet, że przedłużające się problemy ze słuchem wiążą się z brakiem lub nieprawidłowymi sposobami dbania o czystość uszu. Nadal najczęstszą metodą czyszczenia ucha, czyli pozbycia się żółto-brązowej wydzieliny z kanałów słuchowych, są patyczki do uszu. Chociaż wydaje się, że w ten sposób usuniemy cały zalegający w uchu „brud”, to jesteśmy w błędzie. Woskowina powstająca w przewodzie słuchowym jest odpowiedzialna za jego oczyszczanie, nawilżanie i ochronę przed mikrourazami. Jej skład chemiczny zapobiega również wzrostowi bakterii i grzybów. Dzięki mechanizmowi samooczyszczania woszczyna zasycha, przesuwa się w stronę małżowiny usznej i wypada na zewnątrz.

Prostata to nie problem

Wiele osób uważa, że posiadanie prostaty jest groźną chorobą, której należy się wystrzegać. To błędne stwierdzenie ma swoje źródło w braku wiedzy na temat prostaty. Każdy mężczyzna, bez wyjątku, posiada prostatę. Kobiety jej nie mają, ponieważ za wzrost tego gruczołu odpowiada męski hormon płciowy testosteron. Prostata to gruczoł krokowy, inaczej nazywany sterczem, który pełni niezmiernie ważne funkcje w układzie moczowo-płciowym mężczyzny. Znajduje się w okolicy krocza, pod pęcherzem moczowym, a przez jego wnętrze przechodzi cewka moczowa. Prostata ma wielkość i kształt orzecha włoskiego. Gruczoł ten pełni ważną funkcję związaną z rozmnażaniem się – produkuje płyn bogaty w prostaglandyny i fruktozę, w którym znajdują się plemniki.

Odparzenia i pieluszkowe zapalenie skóry u dzieci

Odparzenia często spędzają sen z powiek rodzicom maluszków. Bolesne zmiany chorobowe na pupie obserwuje się najczęściej u dzieci pomiędzy siódmym a dwunastym miesiącem życia. Dzieje się tak dlatego, że ochronna warstwa lipidowa u niemowlaków jest jeszcze bardzo cienka i łatwo dochodzi u nich do podrażnień. Dodatkowo, dzieci ze skłonnościami do alergii i z suchą skórą są bardziej narażone na zmiany skórne.

Ból gardła od klimatyzacji

Mimo, że upały dały nam troszeczkę odpocząć, wciąż chętnie korzystamy z dobrodziejstwa klimatyzacji. Powoduje ona, że oddycha nam się lżej i łatwiej pracuje. Niestety, nienaturalny chłód, może powodować infekcje górnych dróg oddechowych, a co za tym idzie nieprzyjemny ból gardła. W pomieszczeniach wyposażonych w klimatyzację najczęściej oddychamy suchym powietrzem o niskiej wilgotności, które podrażnia błonę śluzową gardła. Dodatkowo, przy braku regularnego oczyszczania i dezynfekcji, pojawiają się pleśnie i grzyby. Wysuszona śluzówka nie potrafi poradzić sobie z drobnoustrojami, tworzy się infekcja, a suche powietrze powoduje nieprzyjemne kłucie i pieczenie w gardle.