Blog

Zespół suchego oka

Share
Ilość ocen: 0

Wzrok jest najważniejszym ze zmysłów, ponieważ oczy dostarczają nam ponad 80% informacji z otoczenia. Z tego powodu powinniśmy o nie szczególnie dbać. Wilgotność rogówki zapewniana jest dzięki warstwie płynu łzowego. Niestety, praca przy komputerze oraz przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach sprzyjają pojawieniu się nieprzyjemnych objawów w postaci suchości i pieczenia oczu. Nieprawidłowe nawilżanie powierzchni oka przez łzy może być również spowodowane ich nieprawidłowym składem lub nadmiernym parowaniem. Następstwem jest wysychanie rogówki i spojówki, a to prosta droga do coraz częściej spotykanego zaburzenia nazywanego zespołem suchego oka. Najczęstszym objawem tej choroby jest pieczenie oczu i uczucie suchości, często pojawia się również zaczerwienienie, podrażnienie i uczucie tak zwanego piasku pod powiekami, co może nawet prowadzić do przewlekłego zapalenia spojówek i rogówki. Jest to bardzo niekomfortowe schorzenie. Objawy nasilają się zimą, kiedy działa centralne ogrzewanie, w klimatyzowanych i silnie wentylowanych pomieszczeniach, podczas pracy przy monitorach, ale również w miejskim smogu lub w dymie papierosowym. Sprzyjają temu choroby gruczołów łojowych Meiboma, ale też dojrzały wiek, nadciśnienie, cukrzyca, alergia, schorzenia tarczycy, spadek stężenia estrogenów w okresie menopauzy, przewlekłe stosowanie antybiotyków do oczu, leczenie jaskry oraz używanie soczewek kontaktowych.

Ze względu na dużą liczbę możliwych przyczyn, na powstanie zespołu suchego oka narażonych jest większość ludzi. Przy powtarzających się symptomach choroby warto zasięgnąć porady lekarskiej. Jedną z nowszych metod leczenia zespołu suchego oka jest zamknięcie punktów łzowych mikroskopijnymi zatyczkami. W środku koreczków są małe otworki, przez które swobodnie wypływają łzy, ale ich odpływ jest mniejszy, dzięki czemu gałka oczna jest lepiej nawilżona. Należy pamiętać, że typowy zespół suchego oka leczy się przede wszystkim objawowo, głównie stosując różne preparaty zastępujące brakujące łzy. Na rynku znajduje się dużo preparatów naśladujących naturalne łzy, jednak warto zwrócić uwagę na ich skład. Większość z nich składa się z wody oraz środków utrzymujących ją na powierzchni oka. Najbardziej skutecznym, a jednocześnie naturalnie występującym składnikiem płynu łzowego oka jest kwas hialuronowy. Dzięki temu środek dobrze przylega do powierzchni oka, zapewniając długotrwałe nawilżenie. Sprawdzonym i polecanym preparatem z kwasem hialuronowym nie zawierającym konserwantów jest HYAL-DROP® MULTI. W sposób naturalny odświeża i łagodzi suche oczy, niosąc ulgę w objawach zmęczenia, podrażnienia, a nawet nadmiernego łzawienia oczu. Dodatkowo można go stosować do nawilżania i zwilżania zarówno miękkich, jak i twardych soczewek kontaktowych, dzięki temu ich stosowanie staje się zdecydowanie mniej uciążliwe. Hyal-Drop® multi stosuje się miejscowo do worka spojówkowego. W razie potrzeby należy wpuścić 1 kroplę do oka. Ponieważ produkt Hyal-Drop® multi nie zawiera żadnych środków konserwujących, może być stosowany codziennie, w zależności od potrzeb. Unikalny mechanizm pompki zastosowany w produkcie pozwala na stosowanie produktu Hyal-Drop® multi przez 24 tygodnie (6 miesięcy) od momentu otwarcia.

Zespół suchego oka może prowadzić do powikłań w postaci infekcji, dlatego tak ważne jest dbanie o odpowiedni poziom nawilżenia oka. Kwas hialuronowy zmniejsza tarcie powiek i pozwala na komfortowe widzenie. Stosowanie preparatu Hyal-Drop® multi przynosi prawdziwą ulgę zmęczonym, podrażnionym i zaczerwienionym oczom.

Czytaj także:

Bezpieczne wybielanie zębów Jak wzmocnić włosy po porodzie? Co to są probiotyki i jak działają na organizm? Problemy z nadwagą Uzupełnienie witaminy C w diecie